הצהרת נגישות שליחת דואר אלקטרוני סגירת חלון
השקעות אלטרנטיביות הם למעשה מכשירים פיננסיים המפזרים את הסיכונים בתיק ההשקעות, המאפשרים להשקיע בתחומים שהיו פתוחים בעבר רק למשקיעים גדולים ולרוב הם בעלי פוטנציאל תשואה גבוה יותר מכפי שניתן למצוא בשוק ההון.
אם בעבר תיק ההשקעות הממוצע היה מורכב בעיקר מאג"ח ומניות, בשנים האחרונות הולכת וגדלה הפופולריות של השקעה במכשירים הכוללים, בין היתר, קרנות השקעה בנדל"ן, קרנות גידור, קרנות השקעה פרטיות ועוד.
היתרון כיום הוא שניתן להשקיע סכומים נמוכים מבעבר, על רקע התחרות הגבוהה וריבוי המכשירים בתחום, וכך תחום ההשקעות האלטרנטיביות נפתח לקהל הרחב ואינו עוד מכשיר ללקוחות כשירים בלבד.
הצמיחה בתחום ההשקעות האלטרנטיביות נובעת בעיקר מהצורך בגיוון תיק ההשקעות ופיזור סיכונים.
הביקוש הגבוה למוצרי השקעה מיוחדים הוביל בשנים האחרונות לצמיחה גבוהה בתחום. על רקע התחרות הגדולה הזו, מכשירי השקעה שונים הוקמו במטרה לפנות לקהל רחב יותר, כך שחסמי הכניסה לתחום הולכים ויורדים וחלופות ההשקעה גדלות. יש מספר מכשירים פיננסיים אלטרנטיביים שהפכו נפוצים במיוחד בשנים האחרונות.
היתרון הגדול של השקעות אלטרנטיביות:
בשל פרופיל התשואה/סיכון והמתאם הנמוך לתיק ההשקעות הסחיר של המשקיעים, שילוב של השקעות ומוצרים אלטרנטיביים בתיק עשויים לשפר את פוטנציאל התשואה של תיק ההשקעות ולהקטין את התנודתיות והסיכון הכולל של התיק.
השקעות אלטרנטיביות הן לרוב פחות רגישות לתנודתיות קצרת הטווח של השווקים הפיננסים, מה שעשוי לצמצם את מרחב הטעויות הפסיכולוגיות הנפוצות שמשקיעים נוטים לבצע בתקופות סוערות בשוק ההון.
יודגש, כי למרות היתרונות הפוטנציאלים הברורים של ההשקעות האלטרנטיביות על פני המסורתיות, וכן בגלל המאפיינים הייחודיים שלהן, השקעה במוצר אלטרנטיבי מחייבת את המשקיעים לוודא כי מאפייני המוצר תואמים את הצרכים, המטרות והסיכון הפיננסי שהם הגדירו לעצמם.
החיסרון של השקעות אלטרנטיביות:
למוצר השקעה אלטרנטיבי אין מחיר שוק יומי ותוך יומי, בדומה לניירות ערך נסחרים, בנוסף לנזילות מוגבלת.
לרוב ההשקעה היא לתקופה ידועה מראש ומשיכת הכספים במועדי היציאה הידועים מראש עלולה לפגוע בתשואה הפוטנציאלית.
יחד עם זאת, משקיעים המעוניינים באופק השקעה ארוך וסולידי, ואינם רגישים לסחירות ונזילות, מבינים כי חלק מהמאפיינים האלו מאפשרים השקעה עם פרופיל תשואה וסיכון טובים יותר.
 

לייעוץ מקצועי צרו עמנו קשר